top of page

Sosyal Medya Üzerinde Etkileşim Yaratmak Amacıyla Yapılan Micro ve Macro Influencer Çalışmaları

Sakarya sosyal medya ajansı olarak micro ve macro influencer çalışmalarındaki farkın ne olduğunu, markanız ve pazarlama stratejiniz için, hangisinin doğru seçim olması gerektiğini açıklamaya çalışacağız;


İlgi ile takip ettiğiniz bir blogger’ı bir ürünü tavsiye ederken hiç gördünüz mü? Peki onun tavsiye ettiği ürünün hemen ekran görüntüsünü aldınız mı? ya da o ürün için merakla internet üzerinde araştırma yaptınız mı? Influencer Marketing’in işleyiş biçimi tam olarak böyledir. Yaratılan nişteki insanlarla bağlantıda olan ilgili ve etkileşimi yüksek kitleye ulaşarak satışları artırmak Influencer Marketing’in temelini oluşturmaktadır. Araştırmalar, tüketicilerin %75’inin sosyal medyada yapılan tavsiyeler üzerine bir şeyler satın alabileceğini gösteriyor. Influencer Marketing’in güçlü etkisini buradan da anlayabilirsiniz.


Tüketiciler için Influencer Marketing, Word-Of-Mouth (WOM) yani ağızdan ağıza pazarlamanın dijital halidir. Markanızın görünürlüğünü, bilinirliğini artırır. Bu nedenle markalar için oldukça kazançlı bir reklam stratejisi olabilir.
Ne kadar cazip görünse de sektörünüzdeki en büyük influencer’a para saçarak her zaman en doğru sonuça ulaşabilmeniz ne yazık ki mümkün değil. Farklı hedef kitlelere hitap eden influencer’ları hesaba katmanız ve işletmeniz ya da kampanyanız için hangileri daha uygunsa onlarla çalışmanız gerekiyor. Micro ve Mega Influencer’lar arasındaki fark tam olarak burada devreye girmektedir. Özellikle küçük işletmeler için micro influencer seçimi daha samimi bir marka bilinirliği yaratmaktadır.


Konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için bize ulaşın Sakarya sosyal medya ajansı

Comments


bottom of page