top of page

2023 Sosyal medya trendleri

Bu içeriğimizde, 2023 yılında etkili olacak sosyal medya trendlerini paylaşacağız. 2023 Yılı için sosyal medya stratejinizi planlıyor, dahil etmeniz ve takip etmeniz gereken trendleri anlamak mı istiyorsunuz? 2023'ün en önemli sosyal medya trendleri ile ilgili çok sayıda konuşma var. İşinizi kolaylaştırmak için en çok konuşulan ve etkili olacak stratejileri bu içeriğimizde bir araya getirdik ve özetledik.


2023-sosyal-medya-trendleri

Trend 1: Marka sorumluluğu, şeffaflık ve özgünlük

Sosyal sorumluluk ve marka özgünlüğü hakkındaki trendler aslında yeni bir şey değil. Bununla birlikte, markaların topluma nasıl fayda sağladıkları ve toplum ile uyum içinde olduklarını göstermeleri için bu konularda artan bir baskı var.


Müşterilerin 2023'te mutlak şeffaflık ve özgünlük talep edecekleri konusunda tüm dijital pazarlama uzmanları hemfikir. Ayrıca birçok müşteri, şirketlerin toplumsal ve çevresel sorunların ele alınmasında başı çekmesi ve duyarlı davranması gerektiğine inandığını belirtiyor. Bu arada, sahte haberler, 2023 yılında insanlardan daha da güçlü bir tepki görecek.


Bu nedenle markalar, sosyal medya imajlarını yüksek sosyal standartlara dayandırmak için daha çok çalışmak zorunda kalacaklar. Ve hangi değer ve davranışları kabul edilebilir buldukları konusunda halka açık bir duruş sergileyen markalar, 2023'te büyüyen bir sosyal medya trendi içinde. yer alacak.


2023 Yılında sosyal medya kanallarında küresel sorunları ele alan markalar dikkatleri üzerlerine çekebilir.


Trend 2: Metaverse için ilk deneyimler

Birçok dijital medya uzmanı, metaverse'ün 2023'te daha anlaşılır ve günlük sosyal medya tüketimimize entegre olmasını bekliyor. Ana trendler arasında, avatar oluşturma ve kullanma denemeleri yapan tüketiciler, VR, AR, sanal mağazalar ve NFT'lere odaklanma yer alıyor.


Günümüzde bazı markalar metaverse deneyimlerini başlatmış durumdalar. Örneğin;


2022 New York Moda Haftası sırasında tamamen etkileşimli bir sanal mağaza başlattı.


Dünyaca ünlü spor giyim markası Nike, ziyaretçilerin spor merkezli oyunların yanı sıra NFT spor ayakkabılar ve avatar aksesuarları oynayabileceği kendi NIKELAND etkileşimli dünyasına sahiptir.


Ferrari, fiziksel otomobil çıkışını yapmadan önce 296 GTB modelini Fortnite topluluğuna sundu.


Starbucks, müşterilerinin sürükleyici kahve deneyimlerine erişimin kilidini açacak NFT'ler satın alma ve kazanma olanakları sunmaktadır.


Metaverse kavramı birçok kişiye yeni ve kafa karıştırıcı gelse de, henüz her şeyi yapmanıza gerek yok. Metaverse'ü kendiniz denemeye başlayabilirsiniz.


Ardından, işletmenizin artırılmış gerçeklik uygulamalarını, sosyal medya stratejinize uygulamak gibi bazı ilk adımları nasıl atabileceğini de düşünebilirsiniz. Shopify, AR ve 3D ürün içeriğinin geleneksel ürün içeriğine kıyasla %94 daha yüksek dönüşüm oranından yararlandığını bildirdi. Bu da başlamak için başka bir neden!


Trend 3: Multi-sensory (çoklu duyusal) sosyal medya deneyimleri

Çoklu duyusal medya, ses, video, metin ve hatta tamamen sürükleyici ortamlar gibi farklı formatların entegrasyonudur. Bu, sosyal medya kullanıcılarına yeni ve daha ilgi çekici deneyimler yaşamasına yardımcı olmaktadır.


Örneğin Instagram, durağan görüntülere müzik ekleme seçeneğini kullanıma sundu. Twitter, bir podcast sayfası ekledi. Ve Meta, elbette metaverse'e konusunda yatırımlarını artırmaya devam ediyor.


Bu 2023 trendinde yer almak için ipuçları: İçeriklerinize ses, anket, GIF, müzik, altyazı ve daha fazlasını ekleyerek düzenlemek, daha küçük ölçekte olsa bile çoklu duyusal sosyal medya kavramını tanıtmanın harika bir yoludur.Son olarak, sosyal medya alanındaki trendler her yıl gelişmeye ve değişmeye devam edecektir. Markanızın sosyal medya kanallarında güçlü ve doğru bir şekilde yer alarak ilerlemesini istiyorsanız, sakaryasosyalmedya.com 'dan profesyonel sosyal medya yönetim hizmeti konusunda destek alabilirsiniz. Profesyonel destek almak işlerinizi dijital medya alanında. geliştirmenize olanak sağlar.
Comentarios


bottom of page